A frictionless, horizontal, simple, harmonic oscillator of mass 0.28 kg and poss
ID: 1607022 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
here,
mass , m = 0.28 kg
mechanical energy , ME = 18 mJ = 0.018 J
a)
A = 2.5 cm = 0.025 m
let the spring constant be k
0.5 * k * A^2 = ME
0.5 * k * 0.025^2 = 0.018
k = 57.6 N/m
the period , T = 2 * pi * sqrt(m/k)
T = 2 * pi * sqrt(0.28 /57.6)
T = 0.44 s
b)
the stiffness constant is 57.6 N/m
c)
when v = 0.2 m/s
let the distance from the equilibrium point be x
0.5 * m * v^2 + 0.5 * k * x^2 = ME
0.5 * 0.28 * 0.2^2 + 0.5 * 57.6 * x^2 = 0.018
x = 0.02 m
d)
the maximum accelration , a = w^2 * A
a = (2 * pi /T)^2 * A
a = (2 * pi /0.44)^2 * 0.025 m/s^2
a = 5.1 m/s^2