A skater of mass m standing on ice throws a stone of mass M with speed v in a ho
ID: 1611071 • Letter: A
Question
A skater of mass m standing on ice throws a stone of mass M with speed v in a horizontal direction. Find the distance over which the skater will move in the opposite direction if the coefficient of kinetic friction between the skater and the ice is mu_k. A skater of mass 45.0 kg standing on ice throws a stone of mass 7.65 kg with a speed of 20.9 m/s in a horizontal direction. Find the distance over which the skater will move in the opposite direction if the coefficient of kinetic friction between the skater and the ice is 0.03.Explanation / Answer
19.
m = mass of skater
vi = initial velocity of skater before throw = 0
M = mass of stone
Vi = initial velocity of stone before throw = 0
Vf = final velocity of stone = v
vf = final velocity of skater = ?
using conservation of momentum
m vi + M Vi = m vf + M Vf
m (0) + M(0) = m v + M Vf
Vf = mv/M
a = acceleration due to friction = - uk g
Vf' = final velocity of skater after stop = 0 m/s
d = stopping distance
using the equation
Vf'2 = Vf2 + 2 a d
02 = (mv/M)2 + 2 (- uk g) d
d = m2 v2/(2uk gM2)
20.
inserting the values in the above expression for "d"
d = (45)2 (20.9)2/(2 (0.03) (9.8) (7.65)2)
d = 25705 m