Please I want someone to answer it clearly and step by step A 20-kg block slides
ID: 1611558 • Letter: P
Question
Please I want someone to answer it clearly and step by step
A 20-kg block slides 12 m along a frictionless ramp inclined at 30 degree to the horizontal. At the bottom, after reaching a horizontal surface, the block makes a perfectly inelastic collision with a 30-kg block attached to a spring. The horizontal surface is also frictionless, and the spring constant is 5000 N/m. (a) What is the speed of the 20-kg block when it reaches the bottom of the ramp? (b) What is the speed of the pair of blocks just after they collide? (c) How much is the spring compressed?Explanation / Answer
a)VELOCITY OF 20 KG BLOCK WHEN IT REACHES BOTTOM IS
V=SQRT(20X9.8SIN30X12)=9.9M/S
the 20kg block collide inelastically with 30 kg block which is attached to spring
b)coommon velocity of blocks just after collisin is
v=(20x9.9)/(20+30)=1.58m/s
c)x=compression in the spring=(50x1.582)/5000=0.025088m=2.5cm