For the next two problems consider a box of mass 20.0 kg on a plane at an angle
ID: 1614562 • Letter: F
Question
For the next two problems consider a box of mass 20.0 kg on a plane at an angle theta = 30.0 degree and a coefficient of kinetic friction mu_k = 0.300 and f = mmu_k F_N What is the Normal Force? A) 143N B) 228 N C) 286 N D) 170 N E) 105 N F) None of these What is the acceleration of the box? A) 1.26 m/s^2 C)2.35 m/s^2 E.) 4.85 m/s^2 B) 8.45 m/s^2 D) 7.53 m/s^2 F) None of these Two thin cylindrical Wheels of radii R_1 = 20 cm and R_2 = 50 cm are attached to each other on an axle that passes through the center of each. Calculate the net torque on the wheel due to the two forces shown, each of magnitude 150 N and the angle theta = 30 degree. Let a CCW torque be positive. A) - 17.3 mN B) + 67.3 mN C) - 43.5 mN D) - 35.0 mN E) + 21.0 mN F) None of these A spring - driven dart gun propels a 10 - g dart. It is cocked by exerting a force of 20 N over a distance of 5.0 cm. With what speed will the dart leave the gun, assuming the spring has negligible mass? A) 10 m/s C) 20 m/s E) 10 m/s B) 17 m/s D) 24 m/s F) None of these A 50 - gram ball moving + 10 m/s collides head - on with a stationary ball of mass 100 g. The collision is elastic. What is the speed of each ball immediately after the collision? A) - 3.3 m/s and + 6.7 m/s C) - 6.7 m/s and + 3.3 m/s E) + 5.4 m/s and - 3.9 m/s B) + 3.3 m/s and - 6.7 m/s D) + 6.7 m/s and - 3.3 m/s F) - 5.4 m/s and + 3.9 m/s The Statement: "No device is possible whose sole effect is to transform a given amount of heat completely into work" is known as A) The Zeroth Law of Thermodynamics D) The Third Law of Thermodynamics B) The First Law of Thermodynamics E) The Fourth Law of Thermodynamics C) The Second Law of Thermodynamics F) None of theseExplanation / Answer
5. The normal force = mgcos = 20 x 9.81 x cos(30) = 170 N
Hence the correct option is D) 170 N
6. the acceleration of the box = gsin - ugcos = g(sin-ucos) = 9.81x(sin30 - 0.3 x cos30) = 2.35 m/s2
Hence the correct option is C) 2.35 m/s2
AS PER CHEGG POLICY WE ARE ONLY PERMITTED TO DO FIRST QUESTION IN CASE OF MULTIPLE QUESTIONS. PLEASE REPOST THE REMAINING QUESTIONS FOR THEIR ANSWERS.