Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help T7% Fri 9:57 PM Maste
ID: 1615104 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help T7% Fri 9:57 PM Masteringphysics: Chapter 12 Hw Secure https:llsession.masteringphysics.com/myct/itemview?offset 72772019 Physics 1, Spring 2017 Chapter 12 HW Problem 12.18 previous ISof 11 Problem 12.18 Part A At this pressure, how many molecules of air would there be in a 30 experimental chamber with a The lowest pressure ever obtained in a volume of 0.090 m3 setting is 4.0 x 10 Pa Express your answer using two significant figures. Incorrect Try Again; 7 attempts remainingExplanation / Answer
Given
air , of volume v = 0.090 m^3, temperature T = 30 0C = 30+273.15 = 303.15 k
pressure P = Pa
the no of mole s n = ?
from ideal gas equation PV= nRT
n = PV/RT
wher R is universal gas constant R = 8.314472 m^3 Pa/ (mol .K)
substituting the values n = (4*10^-11*0.090)/(8.314472*303.15)
= 1.42827*10^-15
we know that one mole of a gas contains Avagadro no of molecules that N= 6.023*10^23 molecules
so the no of molecules 1.42827*10^-15 moles contains is
N = n*6.023*10^23= 1.42827*10^-15*6.023*10^23 = 860247021 molecules