Assignmen Read Study&Practice; Assignment open Assignment Resolu CES erz Practic
ID: 1616254 • Letter: A
Question
Assignmen Read Study&Practice; Assignment open Assignment Resolu CES erz Practice Chapter 29, Problem 9 Two long straight wires are parallel and 7.1 cm apart. They are to carry equal currents such that the magnetic Pressem u field at a point halfway between them has magnitude 380 HT. How much current (in A) is needed? Number Click if you would like to show work for this question: By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. objective Question Attempts: Unlimited tSAveron Area SAEMITANSAERI D 2000 2017 by John Wiley & Sons, Inc. or related companies. Al rights reserved.Explanation / Answer
The formula for parallel wires carrying current=(B*2*pi*r)/muo
where B=magnitude of magnetic field =380 µT converting to tesla =0.00038 , muo=4*pi*10^-7=constant
r = distance between the two wire =7.1 cm =0.071m
therefore I =(0.00038*2*pi*0.071)/4*pi*10^-7
=134.9 amps