Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An infinitely long solid cylindrical conducting shell of inner radius a = 0.7 m

ID: 1619360 • Letter: A

Question

An infinitely long solid cylindrical conducting shell of inner radius a = 0.7 m and outer radius b = 1.4 m has its axis aligned with the z-axis as shown. It carries a uniformly distributed current l_2 = 2.5 A in the negative z-direction. An infinitely long conducting wire is located along the z-axis and carries a current I_1 = 1.5 A in the positive z-direction (out of the page). 1) What is the magnitude of the magnetic field at the point labelled P located 1.96 m to the right of the y axis and 0.98 m above the x axis? B(P) = 9.13 times 10^-8 T B (P) = 3.65 times 10^-7 T B (P) 1.02 times 10^-7 T What is the y component of the magnetic field at point P? B_y(P) = -8.16 times 10^-8 T B_y(P) = -4.08 times 10^-8 T B_y(P) = 1.63 times 10^-7 T

Explanation / Answer

Q1.

radial distance of P from the center=sqrt(1.96^2+0.98^2)

=2.1913 m

if magnetic field intensity is H at P,

using ampere's law:

H*2*pi*distance=total current enclosed=I2-I1=1 A

==>H=1/(2*pi*2.1913)

==>magnetic field=B=mu*H

=9.127*10^(-8) T

so first option is correct.