Question
A wrench is used to tighten a as shown in the figure. A 12-N force is applied 7.0 cm from the axis of rotation. What is the magnitude of the torque due to the applied force? A) 0.58 N middot m B) 0.84 N middot m C) 1.71 N middot m D) 14 N middot m E) 58 N middot m A block is suspended from the ceiling by a long, thin strip of tungsten metal. The strip behaves as spring. To produce a 0 horizontal deflection of the black, a force of 6.5 N is required. Calculate the spring constant for the tungsten strip. A) 0.038 N/m B) 1.2 N/m C) 1.6 N/m D) 13 Nm E) 26 N/m
Explanation / Answer
22) since F=kx
so F= 6.5 N ,x=0.25 m
therefore , k=F/x
= 6.5/ 0.25 = 26 N/m
answer E