Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The elec

ID: 1620231 • Letter: C

Question

Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector is 930 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.920 T. Calculate the radius r of the path for a singly charged ion with mass m = 2.02 times 10^-26 kg. Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. Mm

Explanation / Answer

v = E / B
v = (930 V/m) / (0.92 T)
v = 1010.87 m/s

When leaving the velocity selector, the magnetic force equals the centripetal force.

Fm = Fc
q v B = m v² / r
r = (m × v) / (q × B)
where
r = radius = ?
m = mass = 2.02E-26 kg
v = speed = 1010.87 m/s
q = charge = 1.6E-19 C
B = magnetic field = 0.92 T
so
r = [ (2.02E-26 kg)*(1010.87m/s) ] / [ (1.6E-19 C)*(0.92 T) ]
r = 1.387x10^-4 m