Question
m
A block having a mass of 2 kg is projected up a long 30 degree incline with an initial velocity of 22 m/sec. The coefficient of friction between the block and the plane is 0.3. a. Find the frictional force acting on the block as it moves up the plane. b. How long does the block move up the plane? c. How far does the block move up the plane? A 2 kg block slides down the path shown below. Its initial velocity is 4 m/s. The total work done by friction is -4 J. What is the final velocity at the bottom of the path?
Explanation / Answer
4) Here,
Kinetic energy at the bottom = Potential energy at the top + friction work
or (1/2)mv2 = mgh - 4 J
or v2 = 2*9.81*5 - 4
or v2 = 94.1
or velocity at the bottom, v = 9.7 m/s