Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A. Ocean tides are waves that have a period of 12 hours, an amplitude (in some p

ID: 1621852 • Letter: A

Question

A. Ocean tides are waves that have a period of 12 hours, an amplitude (in some places) of 1.50 m, and a speed of 787 km/hr. What is the distance between adjacent crests of these waves? (Give answer to the nearest km/hr)

B. A transverse wave is traveling on a string stretched along the horizontal x-axis. The equation for the vertical displacement y of the string is given by y = (1.6 x 10-3)cos[(12x - 55t)], where all quantities are in SI units. What is the maximum speed of a particle of the string? (Give your answer to the nearest 0.01 m/s).

Explanation / Answer

A)Given,

Time, T = 12 hours

Speed, V= 787 km/ hr

Wavelength, = V x T = 787 x 12 = 9444 km

Therefore, the distance between adjacent crests of these waves = 9444 km

B) From given equation for the vertical displacement,

Amplitude, A = 1.6 x 10-3

Angular velocity, = 55

Therefore, Vmax = A = 0.0016 x 55 = 0.276 m/s