An object with a height of 2.59 cm is placed 35.4 mm to the left of a lens with
ID: 1622738 • Letter: A
Question
An object with a height of 2.59 cm is placed 35.4 mm to the left of a lens with a focal length of 32.1 mm .
Part A
Where is the image located?
m
Part B
Where is the image located?
The image is located to the left of the lens.
Part C
What is the height of the image?
cm
Item 2 An object with a height of 2.59 cm is placed 35.4 mm to the left of a lens with a focal length of 32.1 Part A Where is the image located? Submit My Answers Give Up Part B Where is the image located? o The image is located to the right of the lens O The image is located to the left of the lens Submit My Answers Give Up Part C What is the height of the image?Explanation / Answer
(a)
1/f = 1/do + 1/di
1/32.1 = 1/35.4 + 1/di
1/di = 1/32.1 - 1/35.4
di = 344.34 mm
di = 0.344 m
(b) to the right of the image
(c)
m = -v/u
= -344.34/35.4
= -9.7271
image height = m*object height
= 9.7271*2.59
= 25 cm or 0.0.25 m