Plaskett\'s binary system consists of two stars that revolve in a circular orbit
ID: 1622907 • Letter: P
Question
Plaskett's binary system consists of two stars that revolve in a circular orbit about a center of mass midway between them. This statement implies that the masses of the two stars are equal (see figure below). Assume the orbital speed of each star is |v^rightarrow| = 150 km/s and the orbital period of each is 11.3 days. Find the mass M of each star. (For comparison, the mass of our Sun is 1.99times l0^30 kg.) _______ If you know the orbital period and the speed of an object undergoing constant circular motion, how do you calculate the radius of the circle? solar massesExplanation / Answer
T=2pi*r/v
and
m*v^2/r = G*M*m/r^2
==> v^2 = G*M/r
r=G*M/v^2 ---(1)
==>
and
T=2pi*r/V --(2)
from (1) and (2),
V*T/2pi=G*M/V^2
T/2pi=G*M/V^3
11.3*(24*60*60)/(2pi) = 6.674*10^-11*M/(150000)^3
====> M=7.86*10^30 kg
mass of the star, M=7.86*10^30 kg