The moment of inertia of a pulley wheel (radius=0.40 m) is 10.0 kg-m^2. Find the
ID: 1623670 • Letter: T
Question
The moment of inertia of a pulley wheel (radius=0.40 m) is 10.0 kg-m^2. Find the angular acceleration of the wheel caused by a 20.0 kg mass sliding down an incline, if the frictional force between the mass and the incline is 50 N. The angle of the incline is 37 degrees. The moment of inertia of a pulley wheel (radius=0.40 m) is 10.0 kg-m^2. Find the angular acceleration of the wheel caused by a 20.0 kg mass sliding down an incline, if the frictional force between the mass and the incline is 50 N. The angle of the incline is 37 degrees.Explanation / Answer
since torque is given by
T=rf
where f=frictional force
T=50*0.4=20 kg-m2
since
T=I*alpha
angular acceleration
alpha=T/I=20/10
alpha =2 rad/sec2