Question
show steps
(13%) Problem 4: suppose a microscope's 5.7 mm focal length objective produces a magnification of -2.1. Go 8 50% Part (a) what is the object distance for this configuration in mm? Grade Summary do 0.010 Deductions Potential 100% sin() coso tan() w 8 9 HOME Submissions Attempts remaining: 19 cotano asino acoso (0% per attempt) atano acotano sinh() detailed view cosho tanho cotanho o Degrees Radians NO BACKSPACE DEL CLEAR I give up! Submit Feedback 0% deduction per feedback Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: 3 i l A 50% Part b) How far (in cm) from the objective should a 10.00 cm focal length eyepiece be placed to produce a further fourfold (4.00) magnification? All content e 2017 Expert TA, LLC
Explanation / Answer
Consider the following equation to determine the value of object distance
M = (f/f-d)
-2.1 = (5.7*10^-3/5.7*10^-3 - d)
d = 0.0084
the value of image distance is
M = d1 / d
2.1 = d1 /0.0084
d1 = 0.018
therefor the value of new magnification is 4(-2.1) = -8.4
The value of distance will hance
M = (f/f-d)
-8.4 = (10*10^-2/10*10^-2 - (x - 0.018))
x = 13 cm