A curve ball in baseball occurs when the ball is thrown with a rapid spin. If a
ID: 1628797 • Letter: A
Question
A curve ball in baseball occurs when the ball is thrown with a rapid spin. If a 0.25 kg baseball with a radius of 3.7 cm is thrown with a linear speed of 57 m/s and an angular speed of 33 rad/s, what is the balls kinetic energy? Assume the ball is a uniform solid sphere. A solid 5.0 kg cylinder of radius 0.10 m is released from rest and allowed to roll. The ramp is 0.93 m tall and 3.0 m long. When the cylinder reaches the bottom of the ramp a. What is its translational kinetic energy? b. What is its rotational kinetic energy?Explanation / Answer
3) Given,
Mass of ball, m = 0.25 kg
Radius of ball, r = 3.7 cm = 0.037 m
Linear velocity, v = 57 m/s
Angular velocity, = 33 rad/s
For a sphere, moment of inertia is (2/5) mr2 = (2/5) x 0.25 x 0.0372
= 1.37 x 10-4 kgm2
We know that its energy is both translational and rotational, that is:
KE = (1/2) mv2 + (1/2) I2
Translational (kinetic) energy= (1/2) x 0.25 x 572 = 406.125 J
Rotational energy= (1/2) x 1.37 x 10-4 x 332 = 0.0746 J
According to chegg policy, I can answer one question at a time, so please post other questions seperately. Please rate my answer if you find it helpful. Good luck...