Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two masses, m_1 and m_2, are connected to each other as shown in Fig. 4-4. Mass

ID: 1628834 • Letter: T

Question

Two masses, m_1 and m_2, are connected to each other as shown in Fig. 4-4. Mass m_1 slides without friction on the table surface. Both masses have acceleration of magnitude a as shown. How does the tension in the string compare to the weight, m_2g, of mass m_2? A) The tension is equal to m_2g. B) The tension is larger than m2g C) The tension is smaller than m_2g. D) It depends on m_1 being smaller than m_2. E) It depends on m_1 being larger than m_2 A 600-kg car is going around a banked curve with a radius of 110 m at a speed of 275 m/s. What is the appropriate banking angle so that the car stays on its path without the assistance of friction? (Show work or explain your answer) A) 56.2 degree B. 60.9 degree C. 13.5 degree D) 33.8 degree E) 35.0 degree As an Acapulco cliff diver drops to the water from a height of 46m, his gravitational potential energy by 25,000 J. What is the diver's weight in newtons? Show work)

Explanation / Answer

Solution :

20)C The tension is Smaller than m2 g.

Tension T = m1 a

& for the mass m2 , m2 g - T =m2 a

T= m2 (g-a)

21) E 35 degrees

mass =m = 600kg

Radius R= 110 m

Velocity =v= 27.5 m /s

Angle = tan^-(27.5^2 / 110*9.8 )=35 degrees

22) potential energy = 25000j

Height = 46 m

G PE = mgh

Weight = mg =GPE / h = 25000 /46 = 543.5N