Please Need the answers like the bottom question. A single loop of wire of radiu
ID: 1630909 • Letter: P
Question
Please Need the answers like the bottom question.
A single loop of wire of radius 3 cm carries a current of 2.6 A. What is the magnitude of B on the axis of the loop at the following positions? (a) the center of the loop T (b) 1 cm from the center T (c) 2 cm from the center T (d) 39 cm from the center T A single loop of wire of radius 3 cm carries a current of 2.4 A. What is the magnitude of B on the axis of the loop at the following positions? (a) the center of the loop T (b) 1 cm from the center T (c) 2 cm from the center T (d) 36 cm from the center TExplanation / Answer
Given
Radius of the loop r = 3 cm = 0.03 m
Current flowing I = 2.6 A
Solution
Magnetic field along the axis of a circular ring
B = µoIr2/2(x2+r2)3/2
1)
at the center x = 0 m
B = µoIr2/2(x2+r2)3/2
B = 4 x 10-7x 2.6 x 0.032 /2 ( 0 + 0.032)3/2
B = 5.44 x 10-5 T
so
B = 5.44e-05 T
2)
at x = 1 cm = 0.01 m
B = µoIr2/2(x2+r2)3/2
B = 4 x 10-7x 2.6 x 0.032 /2 ( 0.012 + 0.032)3/2
B = 4.65 x 10-5 T
so
B = 4.65e-05 T
3)
at x = 2 cm = 0.02 m
B = µoIr2/2(x2+r2)3/2
B = 4 x 10-7x 2.6 x 0.032 /2 ( 0.022 + 0.032)3/2
B = 3.14 x 10-5 T
so
B = 3.14e-05 T
4)
at x = 39 cm = 0.39 m
B = µoIr2/2(x2+r2)3/2
B = 4 x 10-7x 2.6 x 0.032 /2 ( 0.392 + 0.032)3/2
B = 2.46 x 10-8 T
so
B = 2.46e-08 T