Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate capacitor has plates with an area of 0.54 m^2 and a separation

ID: 1631242 • Letter: A

Question

A parallel-plate capacitor has plates with an area of 0.54 m^2 and a separation of 58 mm, the space between the plates is filled with a dielectric whose dielectric constant is 1.50. (a) What is the potential difference between the plates when the charge on the capacitor plates is 3.5 mu c? (b) Will your answer to the part (a) increase, decrease, or stay the same it the dielectric constant. is decreased? Explain. (c) Calculate the potential difference tor the case where the dielectric constant is 1.2.

Explanation / Answer

The potential difference between The plates is=8.85*10^-12*0.54²/0.588

=4.44*10^-12

=0.444pF