The figure below shows an electron passing between two charged metal plates that
ID: 1633867 • Letter: T
Question
The figure below shows an electron passing between two charged metal plates that create an 100 N/C vertical electric field perpendicular to the electron's original horizontal velocity. (These can be used to change the electron's direction, such as in an oscilloscope.) The initial speed of the electron is 1.00 times 10^6 m/s, and the horizontal distance it travels in the uniform field is 5.00 cm. (a) What is its vertical deflection in meters? 044 m (b) What is the vertical component of its final velocity in meters per second? 8.8e5 m/s (c) At what angle theta does it exit? Neglect any edge effects. 5.03 degreeExplanation / Answer
In vertical direction
Force = Me *a = e*100 = 1.6 *10-19 *100
a = 1.6 *10-19 *100 / [9.1*10-31 ]
a = 1.76 *1013 m/sec (in vertical direction )
now time taken to pass this region
t = 5*10-2 / 106 = 5*10-8 sec
now
1) apply in vertical direction
s = ut +1/2 at2
u = 0
s = 1/2 *1.76 *1013 *(5*10-8 )2 = 2.2 cm = 0.022 m
2) v = u +at = 0 +1.76 *1013 *5*10-8 = 8.8 *105
3) tanx = Vvertical / Vhorizontal
tanx = 8.8*105 / 1*106 = 0.88
x = 41.35 degree