If a 300 w heater carries a current of 7 A, what is the resistance of the heatin
ID: 1633875 • Letter: I
Question
If a 300 w heater carries a current of 7 A, what is the resistance of the heating element? 17.142857 ohm 30 ohm 37.5 ohm 6.122 ohm 42.86 ohm A 9 ohm, 15 mA galvanometer is converted into an ammeter by placing a 62 times 10^-2 Ohm shunt in parallel with the galvanometer coil. The maximum scale reading on the galvanometer is: 4.05 A 2.177 A 7.254 A 7.26 A 1.116 A If the size of the charge value is changed 5X for both of two point charges and their separation is changed by a factor of 1.5X, the mutual force between them will be changed by what factor? 11.11 4.4 1.012 0.52 2.25 Two point charges are placed along a horizontal axis with the following values and positions: 6 mu C at x = 0 cm and 2 mu C a x = 30 cm. At what point along, the x axis is the electric field zero? 19.02 cm 19.602cm 21.6 cm 5.16 cm 4 cmExplanation / Answer
Ans. (6)
Given that
Power P = 300 W
current i = 7 A
Find out voltage
V = 300W / 7 A
= 42.85 V
Resistance of the heating element is
R = V / i
= 42.85 V / 7 A
= 6.121 omh
So Ans. is (D)