Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal wire of mass m = 0.200 kg slides without friction on two horizontal rail

ID: 1634483 • Letter: A

Question

A metal wire of mass m = 0.200 kg slides without friction on two horizontal rails spaced a distance d = 0.40 m apart, as in the figure. The track lies in a vertical uniform magnetic field B = 1.50 T. There is a constant current i = 0.10 A through generator G, along one rail, across the wire, and back down the other rail. Find the speed and direction of the wire's motion as a function of time, assuming it to be stationary at t = 0. Evaluate for t = 0.9 s. Take positive to the right and negative to the left. _____

Explanation / Answer

Given that

mass m=0.2 kg

distance d=0.4 m

magnetic field B=1.5 T

current i=0.1 A

time t=0.9s

now we find the speed

m(v/t)=Bid

0.2*v/0.9=1.5*0.1*0.4

speed v=0.27 m/s