I. a.(4 pts) Calculate the strength (magnitude) of the repulsive electric force
ID: 1636702 • Letter: I
Question
I. a.(4 pts) Calculate the strength (magnitude) of the repulsive electric force between two protons next to each other in a helium nucleus, with a separation of .7 × 10-15 m. Show your work. b. (3 pts.) In the absence of any other forces, what would be the magnitude of the instantaneous acceleration of one of the two protons if it were released? Show your work. c. (2 pts.) If one of the two protons were released from rest at t=0 (as described in part (b)) and allowed to fly freely through space, qualitatively graph the magnitudes of its acceleration vs. time and speed vs. time on the provided axes: (Consider only the repulsive electric force between these two protons; ignore any other forces.) d. (+1 pt. Bonus) What is the name of the force that prevents all of the protons inside every atomic nucleus from just iying apart due to this huge electric repulsion? (Hint. Remember the Four Fundamental Forces of nature from PHYS 1512) Name it:Explanation / Answer
(a) ans
Given that
charge q1=q2=1.6*10^-19 C
distance r=1.7*10^-15 m
now we find the strength of the repulsive electric force b/w twoprotons
the strength of the repulsive electric force F=kq1q2/r^2=9*10^9*1.6*1.6*10^-38/(1.7*10^-15)^2
=79.7 N
(b) ans
now we find the instantaneous acceleration b/w two protons
the instantaneous acceleration a=F/m
=79.7/1.67*10^-27
=47.7*10^27 m/s^2
(d) the sum of the force the present all of the protons inside every atomic nucleus from gravatitional force b/w photons and electrons