MasteringPhysics Chapter 1 Units and Measurement and Prob Solving-Google Chrome
ID: 1636813 • Letter: M
Question
MasteringPhysics Chapter 1 Units and Measurement and Prob Solving-Google Chrome https//session.masteringphysics.com/n gnmentProbl Exercise 1.11 Enhanced - with Solution - Enhanced- with Solution Part A In the fall of 2002, a group of scientists at Los Alamos National Laboratory determined that the critical mass of neptunium-237 is about 60 kg The critical mass of a fissionable material is the minimum amount that must be brought together to start a chain reaction This element has a density of 19.5 g/cm3 Exp You may want to review(LD pages 6-7 For related problemsolving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Converting volume units SuExplanation / Answer
Density=19.5 g/cm³=19500kg/m³
Mass of element= 60 kg
Volume of element=60/19500=0.0030769 m³
Volume of sphere of radius r=(4/3)pi*r³
(4/3)pi*r³=0.0030769
r=0.09 m =9 cm