Physics help 1) Computer-controlled display screens provide drivers in the India
ID: 1637317 • Letter: P
Question
Physics help
1) Computer-controlled display screens provide drivers in the Indianapolis 500 with a variety of information about how their cars are performing. For instance, as a car is going through a turn, a speed of 89.5 m/s and centripetal acceleration of 3.28 g (3.28 times the acceleration due to gravity) are displayed. Determine the radius of the turn (in meters).
2) Suppose in Figure 6.2 that +1.18 x 103 J of work are done by the force F (magnitude = 50.4 N) in moving the suitcase a distance of 51.4 m. At what angle is the force oriented with respect to the ground?
3) A 226-kg crate is being pushed across a horizontal floor by a force P that makes an angle of 19.4 ° below the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.251. What should be the magnitude of P, so that the net work done by it and the kinetic frictional force is zero?
Number UnitsExplanation / Answer
1.
Centripetal acceleration is given by:
ac = v^2/r
r = v^2/ac
g = 9.81 m/sec^2
r = 89.5^2/(3.28*9.81)
r = 248.95 m
2.
W = F*d*cos theta
theta = arccos (W/(F*d))
theta = arccos (1180/(50.4*51.4)) = 62.9 deg