Midterm Exam (2) Begin Date: 6/12/2017 6:00:00 PM-Due Date: 6/12/2017 59:00 PM E
ID: 1640041 • Letter: M
Question
Midterm Exam (2) Begin Date: 6/12/2017 6:00:00 PM-Due Date: 6/12/2017 59:00 PM End Date: 6/12/2017 11:59:00 PM (7%)Problem 2: In the figure, the net external force on the 24 kg mower is known to be 51 N Randomized variables 25 N v 1.1 m/s Otheexpertta com D 50% Part (a) If force of friction opposing the motion is 2s N. what force Fon newtons) is the person exerting on the mower? the Pouential 100s 7 8 9 acotano sinh0 a 1 2 3 ODegrees Radians ii 50% Part suppose the mower is moving at LI m/s when the force Fis removed. How far will the mower go before stopping in m?Explanation / Answer
Given,
Fnet = 51.0 N
Ffriction = 25.0 N
1)
Fapplied = ?
Fnet = Fapplied - Ffriction
51.0N = Fapplied - 25.0N
Fapplied = 51.0N + 25.0 N
Fapplied = 76.0 N
2) Applying the work-energy theorem
(F x d) = KE lost (½mv²)
51 N x d = ½ x 24kg x (1.1m/s)²
d = 0.284 m