Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please explain the following problem and how it was solved: A person, whose eye

ID: 1642054 • Letter: P

Question

Please explain the following problem and how it was solved:

A person, whose eye has a lens-to-retina distance of 2.0 cm, can only clearly see objects that are closer than 1.0 m away. What is the strength S of the person's eye Solution lens? Complex living organisms transport materials, sense their environment, process signals, and respond to changes using processes that can be understood in terms of physical principles. Content Category: 4D How light and sound interact with matter Scientific Inquiry and Reasoning Skill: 1 Knowledge of Scientific Concepts and Principles Discipline: Physics A. -50 D B. -10 D C. 51 D

Explanation / Answer

Here

o = 1m

I = 0.02m

Substituting value in lens formula

1/1 + 1/0.02 = S

S = 51D