An object is placed against the center of a thin lens and then moved away from i
ID: 1642430 • Letter: A
Question
An object is placed against the center of a thin lens and then moved away from it along the central axis as the image distance i is measured. The figure gives i versus object distance p out to ps = 80 cm. What is the image distance when p = 180 cm?
Chapter 34, Problem 044 An object is placed against the center of a thin lens and then moved away from it along the central axis as the image distance is measured. The figure gives i versus object distance out to Ps-80 cm. what is the image distance when p-180 cm? 400 0 0 -400 (cm) Number the tolerance is +/-2% Click if you would like to Show Work for this question: Units Open Show WorkExplanation / Answer
1/d0 + 1/di = 1/f
where do is the object distance from the lens (120 cm)
di is the image distance from the lens( to be calculated)
and let the focal length of the lens from the graph be 200cm
1/di = 1/f-1/d0 =1/200-1/180
di=1800cm