Chapter 7: Energy Question 1 2 pts Compare the kinetic energy of a 100.000 kg sh
ID: 1643596 • Letter: C
Question
Chapter 7: Energy
Explanation / Answer
From the given question,
Kinetic energy (KE)=(1/2)mv2
mass of ship(m1)=100,000 kg
velocity of ship(v1)=98 km/hr
mass of astraonaut(m2)=87.9 kg
velocity of astronaut(v2)=25500 km/hr
KE2/KE1= [(1/2)(m2)(v22)]/[(1/2)(m1)(v12)]
=(87.9)(25500)2/(100000)(98)2
=59.5
2.distance(x) =24.4 m
frictional force(Ff) =18.7 N
angle between direction of force and horizontal =18.2o
Work done on cart by friction=Ff x x
=18.7 x 24.4
=456.28 J
3. Initial speed(u) = 97 km/hr= 26.9 m/s
Final speed(v)=0
mass(m) = 1032 kg
distance(x)= 117 m
v2= u2 + 2as
02= 26.92 + 2(a)(117)
a=- 3.092 m/s2
Force= mass x acceleration
=1032 x 3.092
=3191 N
4. Gravitational potential energy= mgh
=9.4 x 109 x 9.8 x 75 J
=691 x 1010 Joules
5. work done by bird= mgh
=(75/1000) *9.8* 1.6
=1.176 J