Consider a very long, very thin plastic rod as sketched in the figure below. Ass
ID: 1645130 • Letter: C
Question
Consider a very long, very thin plastic rod as sketched in the figure below. Assume the rod has length L = 1.9 times 10^6 m and a total charge of 1.4 C distributed evenly along the rod. Your job in this problem is to calculate the electric field a distance r = 12 cm from the rod. (a) What is the direction of the electric field? Give a qualitative answer. Is the field directed toward or away from the rod? toward the rod away from the rod (b) What Gaussian surface matches the symmetry of this problem? spherical cylindrical rectangular Can you pick a surface on which the electric field is constant and perpendicular to the surface or zero at all points on the surface? Yes NO (c) What is the total charge inside your Gaussian surface? C (d) Use Gauss's law to find the electric field. N/CExplanation / Answer
C) total charge inside the guassian surface is
1.4C
D)
Electric field
E .2R = 1.4/L€
Substituting given values we get
E = 110526 N/C