Please HELP with question 1,2,3. Thank you An electron is projected with an init
ID: 1651222 • Letter: P
Question
Please HELP with question 1,2,3. Thank you
An electron is projected with an initial speed v_0 = 5.05 times 10^6 m/s into the uniform field between the parallel plates in the figure. Assume that the field between the plates is uniform and directed vertically downward, and that the field outside the plates is zero. The electron enters the field at a point midway between the plates. If the electron just misses the upper plate as it emerges from the field, find the magnitude of the electric field. If the proton would not hit one of the plates, what would be the magnitude of its vertical displacement as it exits the region between the plates? |delta_y| = ? m Compare the paths traveled by the electron and the proton and explain the differences.Explanation / Answer
Time taken = 0.02/5.05e6 = 3.96e-9 s
H = 0.5at^2
a = 2 H /t^2 = 2*0.005/3.96e-9^2
= 6.377e14
Also E = ma/q
= 9.1e-31*6.377e14/1.6e-19
= 3627 N/C
2) h = 0.5 at^2
= 0.5*(Eq/m)t^2
= 0.5*3627*1.6e-19/1.67e-27*3.96e-9^2
= 2.72*10^-6 m
3) proton moves downwards while electron moves upward