Consider the following arrangement of two conducting hollow spheres with a point
ID: 1651791 • Letter: C
Question
Consider the following arrangement of two conducting hollow spheres with a point charge of Q_0 = 4.30 mu C at the center. The inner sphere has a radius of 0.011 m and carries a net charge of Q_1 = -1.10 mu C. The outer sphere has a radius of 0.061m and carries a net charge of Q_2 = 6.90 mu C. Calculate the magnitude of the electric field at point A located at a distance 0.021 m from the center. Calculate the surface charge density on the outer surface of the outer sphere. Neglect the thickness of the sphere.Explanation / Answer
A)
Calculate the magnitude of the electric field at point A located at a distance 0.021 m from the center.
At point A ,
E = k*q/r^2
E= [(9*10^9)*(4.3 - 1.1)*10^-6] / (0.021^2)
E = 6.53 x 10^7 N/C
B)
Calculate the surface charge density on the outer surface of the outer sphere. Neglect the thickness of the sphere.
surface charge density,
D = 10^-6*(4.3 - 1.1 + 6.9) / (4*3.14*0.061^2)
D = 6.31 x 10^-4 C/m^2