A parallel-plate capacitor having plates 6.8 cm apart is connected across the te
ID: 1651966 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor having plates 6.8 cm apart is connected across the terminals of a 12 V battery.
Part A Being as quantitative as you can, describe the location of the equipotential surface that is at a potential of 6.0 V relative to the potential of the negative plate. Avoid the edges of the plates.
ans: d = ___ cm away from the negative place
Part B Do the same for the equipotential surface that is at 3.0 V relative to the negative plate.
ans: d = ___ cm away from the negative place
Part C What is the potential gradient between the plates?
ans: E = ___ V/m
Explanation / Answer
(A) it will be in middle of plates.
d = 6.8/2 = 3.4 cm
(B) n = 12 / 3 = 4
d = 6.8/ 4 = 1.7 cm
(C) E = V / d
E = 12 V / (0.068 m)
E = 176.5 V/m