The Millennium Falcon returns from hyperspace to ordinary space with a forward s
ID: 1653842 • Letter: T
Question
The Millennium Falcon returns from hyperspace to ordinary space with a forward speed of 60km/s. To the crew's great surprise, the Death Star is 150km directly ahead, traveling in the same direction at a mere 26km/s Without evasive action, the Falcon will overtake and collide with the Death Star in just about 4.4s The Falcon's computers react instantly to brake the ship. What magnitude acceleration does the Falcon need to just barely avoid a collision with the Death Star? Assume the acceleration is constant and that the Death Star maintains a constant velocity. How do you show graphically the situation in which the collision is "barely avoided"? Once you decide what it looks like graphically, express that situation mathematically.Explanation / Answer
According to the question
We know that
relative speed of millennium falcon = 60- 26 = 34 km/s = 34000 m/s
stopping distance. d = 150 km = 150000 m
Vf = final speed = 0
a = acceleration
using the equation
Vf^2 = Vi^2+ 2ad
0^2 = 34000^2+ 2a (150000)
=-3853.3 m/s^2