A parallel plate capacitor has capacitance of 3.00 microfarons. A) How much ener
ID: 1654058 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor has capacitance of 3.00 microfarons.A) How much energy is stored in the capacitor if it is connected to a 6.00 V battery? B) If the battery is disconnected and the distance between the charges plates doubled, what is the energy stored? C) The battery is subsequently reattached to the capacitor, but the plate separation remains as in part B, how much energy is stored? (Answer each part in microjoules.) A parallel plate capacitor has capacitance of 3.00 microfarons.
A) How much energy is stored in the capacitor if it is connected to a 6.00 V battery? B) If the battery is disconnected and the distance between the charges plates doubled, what is the energy stored? C) The battery is subsequently reattached to the capacitor, but the plate separation remains as in part B, how much energy is stored? (Answer each part in microjoules.)
A) How much energy is stored in the capacitor if it is connected to a 6.00 V battery? B) If the battery is disconnected and the distance between the charges plates doubled, what is the energy stored? C) The battery is subsequently reattached to the capacitor, but the plate separation remains as in part B, how much energy is stored? (Answer each part in microjoules.)
Explanation / Answer
Here ,
C = 3 uF
V = 6 V
A) energy stored in capacitor = 0.50 * C * V^2
energy stored in capacitor = 0.50 * 3 *10^-6 * 6^2
energy stored in capacitor = 5 *10^-5 J
B) if the distance is doubled , the potential between the plates will be doubled
hence ,energy stored in capacitor = 0.50 * C * V^2
energy stored in capacitor = 0.50 * 3 *10^-6 * (2*6)^2
energy stored in capacitor = 20 *10^-5 J
C)
Now, for the energy
energy stored in capacitor = 0.50 * C * V^2
energy stored in capacitor = 0.50 * 3/2 *10^-6 * (6)^2
energy stored in capacitor = 2.5 *10^-5 J