Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

College Physics Problem. Please show all work. A baseball pitcher in good form c

ID: 1655261 • Letter: C

Question

College Physics Problem. Please show all work.

A baseball pitcher in good form can throw a baseball that attains a speed of 98.0 mi/h in a distance of 1.40 m. Assume the ball starts from rest and its mass is 0.150 kg. (a) Determine the magnitude of the average force exerted on the ball. N (b) How would the pitcher need to alter the required force to reach the same speed if the mass of the ball is increased? The pitcher would need to increase the force. The pitcher would need to decrease the force. The pitcher would not need to change the force.

Explanation / Answer

(A) vf = 98 mi/h = 98 x 1609 m / 3600 s

vf = 43.8 m/s

Applying vf^2 - vi^2 = 2 a d

43.8^2 - 0^2 = 2(a)(1.40)

a = 685.2 m/s^2


average force = m a

= 102.8 N ......Ans


(B) if mass is increased then force required will also increase.