After struggling to move the refrigerator in Problem 41, you finally apply enoug
ID: 1655531 • Letter: A
Question
After struggling to move the refrigerator in Problem 41, you finally apply enough force to get it moving. What is the minimum force required to keep it moving with a constant velocity? Assume _K= 0.20. You are trying to slide a refrigerator across a horizontal floor. The mass of the refrigerator is 200 kg, and you need to exert a force of 350 N to make it just begin to move. (a) What is the coefficient of static friction between the floor and the refrigerator? (b) After it starts moving, the refrigerator reaches a speed of 2.0 m/s after 5.0 s. What is the coefficient of kinetic friction between the refrigerator and the floor?Explanation / Answer
Given,
m = 200 kg ; F = 350 N
(a)For the mass to move
F = u mg
u = F/mg = 350/200 x 9.8 = 0.18
Hence, u = 0.18
b)from ewqn of motion
v = u + at
a = v/t = 2/5 = 0.4 m/s^2
The net force is:
Fnet = ma = F - u mg
200 x 0.4 = 350 - uk x 200 x 9.8 =>uk = 0.14
Hence, uk = 0.14