Question
questios 15-18?
015 10.0 points An electron and a proton are each placed at rest in an electric field of 218 N/C. What is the velocity of the electron 63.1 ns after being released? Consider the direction parallel to the field to be positive. The fun- damental charge is 1.602 x 10-19 C, the mass of a proton is 1.67267× 10-27 kg and of an electron 9.109 x 10-31 kg Answer in units of m/s. 016 (part 1 of 3) 10.0 points An electron traveling at 1 × 106 m/s enters a 0.05 m region with a uniform electric field of 184 N/C, as in the figure.
Explanation / Answer
15) velocity v = 0+at = 0 + (qE/m) t
= 1.6e-19*218/9.1e-31 *63.1e-9
= 2.42*10^6 m/s
16) acceleration a = qE/m = 1.6e-19*184/9.1e-31
= 3.235*10^13 m/s^2
17) t = d/v = 0.05/1e6
= 5*10^-8 s
18) delta y = 0.5 at^2
= 0.5*3.235e13*5e-8^2
= 0.0404 m answer