Mary weighs 455 N and she walks down a flight of stairs to a level 5.4 m below h
ID: 1656573 • Letter: M
Question
Mary weighs 455 N and she walks down a flight of stairs to a level 5.4 m below her starting point. what is the change in Mary's potential energy? answer in units of J. Mary weighs 455 N and she walks down a flight of stairs to a level 5.4 m below her starting point. what is the change in Mary's potential energy? answer in units of J. Mary weighs 455 N and she walks down a flight of stairs to a level 5.4 m below her starting point. what is the change in Mary's potential energy? answer in units of J.Explanation / Answer
The difference in potential energy is E = m g h
Where M is the mass, g is the acceleration due to gravity and h is the difference in height.
The weight of mary is 455 N
m g = 455 N
The height difference, h = 5.4 m
The change in potential energy
E = m g h
E = 455 N x 5.4 m = 2457 J