Question #5 Two balls, #1 and #2, are placed upon a tower 100 m above the ground
ID: 1656782 • Letter: Q
Question
Question #5 Two balls, #1 and #2, are placed upon a tower 100 m above the ground. Ball #1 is dropped vertically: while #2 is Ball #1 Ball #2 They arrive at the same time Depends on the velocity of ball #2 Depends on the value of g given a horizental velocity and released. Which one arrives first to the ground? Question #6: An object moves at Vos-1m/s with an acceleration of a-4m/st2. What is the velocity after 3s? Answer Question #7: A metal ball is dropped from a height of 2m. How long does it take to hit the ground? AnswerExplanation / Answer
1. Since both the ball have same initial vertical velocity (zero) so both the ball will arrive at the same time.
2. Using v = u + at we get v = 1+ 4 x 3 = 13 m/s
3. using s = ut + 1/2 at2 we get 2 = 0 + 0.5 x 9.8 x t2 ==> t = 0.64 s