Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

New Tab Mastering C Chegg Stu Secare https ViewlassignmentProblemID-83309514 5 A

ID: 1656951 • Letter: N

Question

New Tab Mastering C Chegg Stu Secare https ViewlassignmentProblemID-83309514 5 A Canoe on a River e previouS ±ACanoe on a River Part A A cance has a velocity of 0 330 m/s southeast relative to the earth The canoe is on a river that is flowing at 0 450 m/s east relative to the earth (Fsure 1) Find the magnitude of the velocity tele of the canoe relative to the river Express your answer in meters per second. Hints wo 0.722 My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining Part This question will be shown after you complete previous question(s) F3 FS F9 F10 F11 12 5 6 8 9

Explanation / Answer

Given,

Canoe velocity, vc = 0.33 m/s

Velocity of river, vr = 0.45 m/s

The velocity of the canoe with respect to river = (velocity of the canoe) - (velocity of the river)

vc = [0.33 x cos(45°) i + (-0.33 x sin(45°)) j ] m/s

vr = 0.45 i

vc/r = vc - vr = [0.33 x cos(45°) - 0.45] i + [-0.33sin(45°) - 0] j

vc/r = -0.22 i + (-0.23) j

Magnitude of vc/r = ((-0.22)2 + (-0.23)2 = 0.103 m/s

Please rate my answer if you find it helpful, good luck...