CH04 HW Problem 4.64 previous 1 9 of 19 l rect- Problem 4.64 ance, or to ward of
ID: 1656952 • Letter: C
Question
CH04 HW Problem 4.64 previous 1 9 of 19 l rect- Problem 4.64 ance, or to ward off threats. Llamas can spit a considerable distance, and people handling them need to keep this in mind. Part A If the spittle from a llama is launched from an initial height of 1.8 m with a speed of 6.4 m/s, and at an angle of 13 horizontally? above horizontal, how far willit travel Express your answer to two significant figures and include appropriate units. alue Units Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining ContinueExplanation / Answer
here,
the initial speed , u = 6.4 m/s
height , h = 1.8 m
theta = 13 degree
let the time of flight be t
h = - u * sin(theta) * t + 0.5 * g * t^2
1.8 = - 6.4 * sin(13) * t + 0.5 * 9.81 * t^2
solving for t
t = 0.77 s
the horizontal distance , x = u * cos(theta) * t
x = 6.4 * cos(13) * 0.77 = 4.8 m