Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Need help with this problem Example The Sliding Hockey Puck A hockey puck on a f

ID: 1656962 • Letter: N

Question

Need help with this problem

Example The Sliding Hockey Puck A hockey puck on a frozen pond is given an initial spee of 25.0 m/s. If the puck always remains on the ice and slides 124 m before coming to rest, determine the coefficient of kinetic friction between the puck and ice Motion SOLVE IT Conceptualize Imagine that the puck in the figure slides to the right. The kinetic friction force acts to the left and slows the puck, which eventually comes to rest due to that force After the puck is given an initial velocity to the right, the only external forces acting on it are the gravitational force mg, the normal force n, and the force of kinetic friction f Categorize The forces acting on the puck are identified in the figure, but the text of the problem provides kinematic variables. Therefore, we categorize the problem in several ways. First, it involves modeling the puck as a particle under a net force in the horizontal direction: kinetic friction causes the puck to accelerate. There is no acceleration of the puck in the vertical direction, so we use the particle in equilibrium model for that direction. Furthermore, because we model the force of kinetic friction as independent of speed, the acceleration of the puck is constant. So, we can also categorize this problem by modeling the puck as a particle under constant acceleration Analyze First, let's find the acceleration algebraically in terms of the coefficient of kinetic friction, using Newton's second law. Once we know the acceleration of the puck and the distance it travels, the equations of kinematics can be used to find the numerical value of the coefficient of kinetic friction. The diagram in the figure shows the forces on the puck.

Explanation / Answer

Coefficient of kinetic friction =0.625

Deceleration experienced by rocket = 0.625*g=0.625*9.8=6.125m/s2

Intial speed = 80m/s

v2=u2+2as

0=802+(2*-6.125*s)

s = 522.45m

The rocket slides 522.45m before coming to rest