Problem 7.16 Part A A golf ball of mass 0.045 kg is hit off the tee at a speed o
ID: 1659216 • Letter: P
Question
Problem 7.16 Part A A golf ball of mass 0.045 kg is hit off the tee at a speed of 38 m/s. The golf club was in contact with the ball for 3.50x10-3 s Find the impulse imparted to the golf ball Express your answer to two significant figures and include the appropriate units 0? | Ft = 1 Value Units Submit My Answers Give Up Part B Find the average force exerted on the ball by the golf club Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. F= Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
A. dp/dt = F
F.dt = dp = m.dv
= 0.045*38
= 1.71 kg.m/s
B. Average force = 1.71/(3.5*10^-3)
= 488.57 N