Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The electric field strength is 2.10×10 4 N/C inside a parallel-plate capacitor w

ID: 1659592 • Letter: T

Question

The electric field strength is 2.10×104 N/C inside a parallel-plate capacitor with a 0.500 mmspacing. An electron is released from rest at the negative plate.

Part A

What is the electron's speed when it reaches the positive plate?

MasteringPhysics: Homework 5 (Ch.25)-Google Chrome Secure l https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-82886464 Homework 5 (Ch 25Problem 25.1 - Enhanced - with Feedback Resources « previous | 1 of 15 | next Problem 25.1 - Enhanced - with Feedback Part A The electric field strength is 2.10 104 N/C inside a parallel-plate capacitor with a 0.500 mm spacing. An electron is released from rest at the negative plate What is the electron's speed when it reaches the positive plate? Express your answer with the appropriate units. | You may want to review ( pages 688-690) alue Units Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Provide Feedback Continue

Explanation / Answer

Potential difference = Ed = 2.1e4*0.500e-3 =10.5V

Decrease in Potential energy = - 10.5eV

Kinetic energy at positive plate =10.5 eV

0.5mv^2 =10.5*1.6e-19 J

v = sqrt (2*10.5*1.6e-19/9.1e-31)

= 1.92*10^6 m/s answer