A 1295-kg (m1) station wagon is moving along a straight highway at v1 10.4 m/s.
ID: 1659731 • Letter: A
Question
A 1295-kg (m1) station wagon is moving along a straight highway at v1 10.4 m/s. Another car, with mass 1855 kg (m2) and speed v221.6 m/s, has its center of mass 40.0 m ahead of the center of mass of the station wagon (see figure below) 1m1 12 (a) Find the position of the center of mass of the system consisting of the two automobiles m in front of the center of mass of the station wagon (b) Find the magnitude of the total momentum of the system from the given data. kg m/s (c) Find the speed of the center of mass of the system. m/s (d) Find the total momentum of the system, using the speed of the center of mass. kg m/sExplanation / Answer
A) center of mass = m2 x/(m1+m2)
= 40*1855/(1295+1855)
= 23.556 m in front of wagon
B) total momentum = m1v1 +m2v2
= 1295*10.4 + 1855*21.6
= 53536 kg m/s
C) speed of center of mass = (m1v1+m2v2) /(m1+m2)
= 53536/(1295+1755)
= 17.553 m/s
D) total momentum = Mtotal*Vcm
= (1295 +1755)*17.553
= 53537 kg m/s