Ill Calculations (40 marks, 10 marks for each) 1. (10 marks) A certain automobil
ID: 1660174 • Letter: I
Question
Ill Calculations (40 marks, 10 marks for each) 1. (10 marks) A certain automobile accelerate from rest to a speed of 42.0 m/s in 8.00 s. Under the assumption that the acceleration is constant, (a) manufacturer claims that its superdeluxe sports car will (3 marks) determine the acceleration of the car. (b) (3 marks) Find the distance the car travels in the first 8.00 s. () (4 marks) What is the speed of the car 10.0 s after it begins its motion, assuming i continues to move with the same acceleration?Explanation / Answer
a) Initial velocity =u= 0 m/s
final velocity = v=42 m/s
time taken = t=8 seconds
acceleration = (v-u)/t=(42-0)/8=5.25 m/s2
b) Let the distance travelled in 8 seconds be S
S=ut+0.5at2 = (0*8)+(0.5*5.25*82)=168 m
c) v=u+at
here, u=0, a=5.25 m/s2 , and t=10 seconds
v = 0+(5.25*10)=52.5 m/s
Therefore, the velocity of car after 10 seconds = 52.5 m/s