I have some doubts on these problems Two particles, each having a mass of 3.0 mg
ID: 1660522 • Letter: I
Question
I have some doubts on these problemsTwo particles, each having a mass of 3.0 mg and an equal and opposite charge of 5.0 nC, are initially stopped at a distance of 5.0 cm and are freed at the same time. What is the velocity of both particles at the instant they are separated by 2.0 cm?
Two point-shaped charges of 8.0 C are placed on the x-axis at points x = ± 1.0 m and are freed at the same time. What is the kinetic energy of each particle, when it has traveled 2.0 m?
I have some doubts on these problems
Two particles, each having a mass of 3.0 mg and an equal and opposite charge of 5.0 nC, are initially stopped at a distance of 5.0 cm and are freed at the same time. What is the velocity of both particles at the instant they are separated by 2.0 cm?
Two point-shaped charges of 8.0 C are placed on the x-axis at points x = ± 1.0 m and are freed at the same time. What is the kinetic energy of each particle, when it has traveled 2.0 m?
Two particles, each having a mass of 3.0 mg and an equal and opposite charge of 5.0 nC, are initially stopped at a distance of 5.0 cm and are freed at the same time. What is the velocity of both particles at the instant they are separated by 2.0 cm?
Two point-shaped charges of 8.0 C are placed on the x-axis at points x = ± 1.0 m and are freed at the same time. What is the kinetic energy of each particle, when it has traveled 2.0 m?
Two particles, each having a mass of 3.0 mg and an equal and opposite charge of 5.0 nC, are initially stopped at a distance of 5.0 cm and are freed at the same time. What is the velocity of both particles at the instant they are separated by 2.0 cm?
Two point-shaped charges of 8.0 C are placed on the x-axis at points x = ± 1.0 m and are freed at the same time. What is the kinetic energy of each particle, when it has traveled 2.0 m?
Explanation / Answer
Question 1 :
m = mass of each particle = 3 x 10-3 kg
q = magnitude of charge on each particle = 5 x 10-9 C
ri = initial distance between the particles = 5 cm = 0.05 m
rf = final distance between the particles = 2 cm = 0.02 m
v = speed of each particle when they are at distance of 2 cm
using conservation of energy
Initial electric potential energy = kinetic energy + Final electric potential energy
Ui = KE + Uf
- k q2/ri = 2 (0.5) m v2 - k q2/rf
- (9 x 109) (5 x 10-9)2/(0.05) = 2 (0.5) (3 x 10-3) v2 - (9 x 109) (5 x 10-9)2/(0.02)
v = 0.061 m/s
Question 2 :
r = distance between the charges = 2 m
q = charge on each particle = 8 x 10-6 C
KE = ?
using conservation of energy
Kinetic energy gained = - electric potential energy lost
KE = k q2/r = (9 x 109) (8 x 10-6)2/(2)
KE = 0.288 J