(this is to let you know what L, r and T means). A ball of mass 0.50kg is swung
ID: 1662309 • Letter: #
Question
(this is to let you know what L, r and T means). A ball of mass 0.50kg is swung in a circle of radius 2.0m witha period of 1.5s (setup is exactly like the diagram). Info given: speed of ball : 4.427m/s acceleration of ball : 9.799m/s2 centripetal force exerted by string that keeps the ballin orbit : 4.9N angle string makes withthe vertical: 44.994o lengthof string: 2.828m lengthof string: 2.828m Question: What is the mass of the central object? In the diagram, it is referring to "M" at the bottom of the slimglass cylinder. Please show your work. (this is to let you know what L, r and T means). A ball of mass 0.50kg is swung in a circle of radius 2.0m witha period of 1.5s (setup is exactly like the diagram). Info given: speed of ball : 4.427m/s acceleration of ball : 9.799m/s^2 centripetal force exerted by string that keeps the ballin orbit : 4.9N angle string makes withthe vertical: 44.994 degree lengthof string: 2.828m Question: What is the mass of the central object? In the diagram, it is referring to M at the bottom of the slimglass cylinder. Please show your work.Explanation / Answer
M g = mV2 /R
Given that mV2 /R = 4.9 N
So
M g = 4.9 N
M = 4.9N / g
= 4.9N / 9.8m/s
= 0.5kg
= 500g