Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5 kg object is being dragged at a constant velocity of 4 m/sto the left by a f

ID: 1662358 • Letter: A

Question

A 5 kg object is being dragged at a constant velocity of 4 m/sto the left by a force of 125 N. Find the coefficient of kineticfriction.
A 15000 kg cannon fires a 50 kg cannonball with a forceof 10000 N. Find the acceleration of the cannonball and theacceleration of the cannon. We don't understand how to do the equation for either, so anyhelp would be great. Thanks. A 5 kg object is being dragged at a constant velocity of 4 m/sto the left by a force of 125 N. Find the coefficient of kineticfriction.
A 15000 kg cannon fires a 50 kg cannonball with a forceof 10000 N. Find the acceleration of the cannonball and theacceleration of the cannon. We don't understand how to do the equation for either, so anyhelp would be great. Thanks.

Explanation / Answer

#1 because f is const we are using 1 Newton law Ffrict-F=0 Ffrict=F=125N #2 F=ma a for cannonball=f/Mcannonbal=10000/50=200m/s^2 a for cannon= F/Mcannon=10000/15000=0.667m/s^2